Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Oświetlenie LED do ogrodu – co wybrać? 0
Oświetlenie LED do ogrodu – co wybrać?

Choć nie każdemu wydaje się to oczywiste, każdy ogród czy też taras, powinien posiadać odpowiednie oświetlenie. Nie chodzi tutaj tylko o to, by dzięki temu wyglądał on ładniej, ale dobre oświetlenie przede wszystkim pozwala na korzystanie z tych miejsc również po zmroku. Bardzo istotne jest też chociażby to, aby podświetlone zostały schody czy furtka, gdyż pozwoli to każdemu dotrzeć do naszych drzwi bez jakichkolwiek problemów.

W tym przypadku, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie oświetlenia LED, które prezentuje się świetnie, a do tego jest oszczędne. Jak jednak wybrać właściwe oświetlenie tego typu?

Parametry lamp – co sprawdzić?

Zanim wybierzemy się na poszukiwania odpowiedniego oświetlenia, musimy najpierw ustalić, które części naszego ogrodu zamierzamy oświetlić. W przypadku, gdy jest to podjazd, świetnym pomysłem może okazać się zastosowanie opraw najazdowych, które są montowane doziemnie. Dróżka w ogrodzie może natomiast zostać oświetlona przy pomocy lamp na słupkach. Reflektory, które montuje się zarówno na budynkach, jak i w gruncie to z kolei bardzo ciekawe rozwiązanie jeśli zamierzamy oświetlić rośliny znajdujące się w ogrodzie, jakieś elementy dekoracyjne, czy nawet elewację.

Wybierając oprawę oświetlenia LED należy również sprawdzić dokładnie jej parametry. W przypadku oświetlenia zewnętrznego, model, który wykorzystamy na zewnątrz, powinien mieć co najmniej IP65. Chodzi tutaj o to, w jakim stopniu dana oprawa jest odporna na dostawanie się do niej wody oraz ciał stałych. Przede wszystkim, oprawa, która jest zamontowana w grodzie, powinna nie przepuszczać pyłów oraz wody, kiedy nadejdą deszcze.
Ważne są także parametry, które wskazują na to w jakim przedziale temperatur może być używana taka oprawa. Dobrze, gdy jest to od -40 do +50 stopni.

Oprócz tego, zwróćmy uwagę na takie elementy jak wbudowane już w oprawę czujnik ruchu oraz czujnik zmierzchowy. Dzięki takim dodatkom, zyskamy dodatkową funkcję naszego oświetlenia LED, gdyż lampy będą się automatycznie włączać, kiedy zapadnie zmrok lub gdy ktoś się koło nich poruszy.
Oczywiście nie należy zapominać o żywotności oprawy, która powinna być możliwe jak najdłuższa oraz o kącie oświetlenia czy materiale, z którego została ona wykonana.

Lampy solarne LED – czy warto?

Musimy pamiętać, że decydując się na zastosowanie oświetlenia LED w naszym ogrodzie, będzie również zmuszeni do rozprowadzenia po nim zasilania. Aby tego uniknąć, niektóre osoby decydują się na skorzystanie z lamp solarnych LED, które wyposażone są w fotoogniwa. To właśnie one są w stanie zamienić energię słoneczną w energię elektryczną, która następnie jest „przechowywana” w specjalnym akumulatorze znajdującym się w lampie. Oświetlenie to jest bardzo delikatne i dodaje uroku ogrodowi. 
Jeśli chodzi o samo zainstalowanie takiej lampy solarnej to jest to bardzo proste, ale trzeba przy tym zwracać uwagę na to, w którym miejscu to zrobimy. Musi ono być dobrze nasłonecznione, co umożliwi naładowanie akumulatorów.

Lampy solarne to rozwiązanie, które spodoba się z pewnością osobom ceniącym sobie ekologiczne produkty czerpiących energię ze źródeł odnawialnych. Jest to także dobra alternatywa dla oświetlenia LED, gdy nie chcemy robić sobie bałaganu w ogrodzie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl