Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Oświetlenie w ogrodzie - jakie lampy wybrać? 0
Oświetlenie w ogrodzie - jakie lampy wybrać?

Jeśli chcemy stworzyć naprawdę piękny ogród, który będzie zachwycał nas samych oraz naszych gości, zarówno w dzień jak i po zmroku, jego oświetlenie odgrywa kluczową rolę. Oprócz tego, jakie światło będą produkowały wybrane przez nas lampy, istotny jest także ich wygląd oraz rodzaj montażu.

Na szczęście, aktualnie ilość przeróżnych rodzajów lamp, które mogą zostać wykorzystane w ogrodzie jest tak duża, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Do wyboru mamy między innymi kinkiety, które montuje się na elewacji albo ogrodzeniu, słupki, oprawy najazdowe, lampy stojące Su-Ma, a także reflektory czy plafoniery w stylu Bergman.

Odwiedzając sklep z oświetleniem ogrodowym, warto także zwrócić uwagę na lampy parkowe. Być może nie są one dedykowane głównie ogrodom, ale ich specyfikacja, a konkretnie szczelność oraz moc, sprawiają, że świetnie się sprawdzą w tej roli.

Lampy ogrodowe

Wybierając lampę, która ma w naszym ogrodzie pełnić funkcję oświetlenia danego miejsca czy tylko rozjaśnienia go, musimy pamiętać o tym, iż powinna ona mieć odpowiednią klasę szczelności. Całkowite minimum to IP42, ale jeśli taki element oświetlenia zostanie ustawiony blisko wszelkiego typu zbiorników wodnych, jak baseny, fontanny czy oczka wodne, norma ta musi wynieść przynajmniej IP65. Oznacz to, że takie lampy zachowają szczelność nawet w przypadku, gdy zostanie na nie skierowany strumień wody.

Jeśli natomiast zamierzamy oświetlić chodnik, pomiędzy furtką a drzwiami wejściowymi, często stosowanym rozwiązaniem przy jego oświetleniu jest ustawianie wzdłuż niego słupków. Posiadają one obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej oraz żarówki halogenowe lub ledowe. Dodatkowo, mogą one zostać połączone z czujnikiem ruchu, ale musimy mieć na uwadze też to, że w ich przypadku świetlówki energooszczędne raczej się nie sprawdzą.

Oprawy najazdowe to z kolei najlepsze rozwiązanie, gdy oświetlony ma zostać podjazd do garażu albo chodnik. Są one montowane w podłożu i charakteryzują się nie tylko dużą wytrzymałością na nacisk, ale również szczelnością, która jest w tym przypadku jedną z najważniejszych cech takiego oświetlenia. Warto wybierać takie oprawy, które cechują się wytrzymałością na nacisk do 1 tysiąca kilogramów. Wówczas bowiem zyskamy pewność, że nawet ciężar samochodu im nie zaszkodzi.

Jak oświetlić ganek?

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są kinkiety ogrodowe, które to można zainstalować blisko drzwi, albo też furtki. Lampa naścienna to również element, który powinien się znaleźć przy domofonie, gdyż zdecydowanie pomoże to nam samym oraz naszym gościom w dostaniu się do naszego domu. Warto szukać kinkietów z wbudowanymi czujnikami ruchu albo czujnikami zmierzchowymi, bo dzięki nim lampy zapalą się samoczynnie, kiedy się ściemni lub kiedy wykryją ruch.
Wśród producentów oświetlenia ogrodowego, swoimi projektami wyróżnia się z pewnością marka Norlys. Wszystkie lampy tej firmy są tworzone z najwyższej jakości materiałów i dodatkowo zastosowano w nich energooszczędne źródła energii. Specjalizująca się w produkcji oświetlenia ogrodowego firma Norlys, swoje wzorce czerpie głównie z modeli norweskich, dzięki czemu ich lampy są gustowne i proste, a przy tym funkcjonalne.
Z kolei fani nowoczesności, powinni zapoznać się z ofertą marki GTV, której kinkiety ogrodowe są wykonywane z aluminium malowanego proszkowo i posiadają klosze ze szkła hartowanego. Ich szczelność natomiast to IP54.

Ganki można również wyposażyć w plafony oraz plafoniery, w których szczelność na wodę może wynosić jedynie IP42. Oczywiście, jeśli lampy te mają się jednak znaleźć w miejscu, które jest narażone na opady deszczu, norma ta musi być już większa. Całkowite minimum to IP44.

Oczywiście, w celu odpowiedniego oświetlenia posesji, można skorzystać z różnego typu reflektorów. W ofercie producentów znajdują się modele stojące oraz takie, które są wbijane w ziemię. Trzeba przy tym pamiętać, że takie lampy muszą już spełniać wyższe normy w zakresie ich szczelności i mieć przynajmniej IP54. Dzięki temu, ciecz nie dostanie się do środka, tak samo jak pył oraz piasek.

Kolejnym krokiem jest zakup żarówek do lamp. To jaki ich rodzaj powinniśmy wybrać zależy od tego jakie zadanie ma spełniać dane oświetlenie. Lampy, które będą działały przez dłuższy okres czasu można zaopatrzyć w energooszczędne żarówki LED. Jeśli natomiast chodzi o oprawy, które będą ciągle włączane oraz wyłączane, czyli takie które znajdą się na ganku i w pobliżu furtki, lepiej będzie gdy znajdą się w nich halogeny albo żarówki LED. Jak się bowiem okazuje świetlówki energooszczędne nie reagują pozytywnie na takie ciągłe włączanie.

Oczywiście zanim wybierzemy się do sklepu na zakupy, w celu nabycia oświetlenia ogrodowego, warto wziąć latarkę i podświetlić sobie obiekt, na który ma padać strumień światła. W ten sposób, łatwiej nam będzie zdecydować jaki rodzaj oświetlenia wybrać i będziemy mogli sobie zobrazować efekt końcowy takiej ogrodowej rewolucji. Najważniejsze przecież, aby w pełni nas on usatysfakcjonował.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl